folia grzewcza na podłogę

Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Utrzymanie we wnętrzu budynku odpowiedniej temperatury wymaga przez znaczną część roku korzystania z urządzeń grzewczych o właściwie dobranej wydajności. Wśród rozwiązań, które pozwalają na sprawne pozyskiwanie ciepła i jego dystrybucję coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy elektryczne, które w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną okazują się tanie w eksploatacji oraz wygodne. Wśród technologii, które od pewnego czasu są wybierane coraz częściej, na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie na podczerwień. W Gliwicach jego doborem i montażem zajmuje się El-Monter, oferująca również wykonywanie instalacji elektrycznych i pomiarów. Przekonajmy się, czym jest ogrzewanie na podczerwień i co daje.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?

System ogrzewania wykorzystujący promieniowanie podczerwone może składać się z emiterów przypominających elektryczne panele grzewcze lub bardzo cienkie klasyczne grzejniki, coraz częściej występuje jednak w postaci folii grzewczej układanej pod posadzką lub tynkami. Wytwarzają one fale elektromagnetyczne np. dzięki specjalnym pasmom grafitu pobudzanego do działania przepływem prądu elektrycznego. Mogą ogrzewać stykające się z nimi powierzchnie np. ściany bądź podłogę albo bezpośrednio docierać do użytkowników.

Co daje użycie ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje przepływ prądu, jednak jego zużycie jest tu o wiele mniejsze niż w klasycznych grzałkach oporowych. Co ważne, całą potrzebną infrastrukturę łatwo rozprowadzić wewnątrz budynku, nie zajmuje ona też miejsca, ponieważ zarówno sama folia, jak i łączące ją ze sobą taśmy są bardzo cienkie. Plusem takich instalacji jest niska bezwładność, a więc niezwykle krótki czas konieczny do wytworzenia ciepła. Minusem ogrzewania na podczerwień będzie konieczność wcześniejszego rozplanowania wystroju, tak by meble nie blokowały rozchodzenia się promieniowania. Sprawność systemu wymaga też precyzyjnego doboru mocy grzewczej i właściwego rozmieszczenia folii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *